13 Kasım 2010 Cumartesi

Ben Mehmed Siyah Kalem, insanların ve cinlerin ustası


Mehmed Siyah Kalem yüzyıllar boyunca bu sözü ile tanındı.15. yüzyılda Orta Asya bozkırlarında yaşayan Siyah Kalem, göçerler, sıradan insanlar, dervişler, hiristiyan keşişler, budistler, şamanlar gibi çok farklı kültür ve dinlerden insanların bir arada yaşadığı ortamları canlandırmasıyla hatırlanıyor.Siyah Kalem’in sanatının eşsizliği insan ve gündelik hayat dışında, doğaüstü yaratıkları betimlemesinde de yatar.

‘BLACK PENCIL’ için solist beş müzisyenden oluşan, eşine rastlanılmamış bir müzik grubu kurulmuştur. Sanatçılar halen Hollanda’da yaşamakla beraber, konser kariyerlerine farklı ülkelerde verdikleri performanslarla devam etmektedirler. Blokflüt’ü Jorge Isaac, Panflüt’ü Mathijs Koene, Viyola’yı Esra Pehlivanli, Ud’u Mehmet Polat ve Vurmalı Çalgıları Enric Monfort çalmaktadır. Bu enstrumanlar, akustik ve elektro akustik müzik birleşiminde kullanılmaktadır.

Ayrıca, Marcel Wierckx tarafından hazırlanan video projeksiyonuyla Mehmed Siyah Kalem’in minyatürlerinin estetiğinin ve renkleri de bizimle.

Konser Programı:
22.11.2010 / Sabancı Gösteri Merkezi/ 20.00
23.11.2010/ Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi/ 20.00

1 yorum: