8 Eylül 2010 Çarşamba

Dünyanın en büyük rock grubu U2, Türkiye’nin en görkemli konser prodüksiyonunda, İstanbul’un en kalabalık gönüllü programıylaU2 360° Avrupa Turnesi kapsamında ilk kez İstanbul’daydı. Sahne etrafında dönen köprüler ve dev silindir video sistemiyle 360° derecelik bir görüş alanı yaratan U2, muhteşem bir görsel şov eşliğinde 50.000 kişiyle şarkılarını söyledi. Gündemindeyse yine insan hakları vardı. U2’yu bir yıldır heyecanla bekleyen ve son iki aydır 6 Eylül gecesi için hazırlanan İstanbul 2010 Gönüllü Programı*, bu tarihi gecede 170 kişilik gönüllü ekibiyle on binlerce U2 seyircisini koltuklarına yerleştirdi; konukları İstanbul 2010 etkinlikleri hakkında bilgilendirdi ve U2 şarkılarını yürekten okudu.

U2’ya İstanbul 2010 gönüllülerinin de ilgisi büyüktü
Gönüllü Programı, U2 konserinde görevli olmak isteyen yüzlerce İstanbul 2010 gönüllüsüyle ağustos ayı boyunca hazırlık toplantıları gerçekleştirdi. Toplantıların ardından, konser ve festivallerde deneyim kazanan gönüllülerin bulunduğu 170 kişilik kalabalık bir ekip oluştu. Konserin koordinasyon yapısı dışında, U2 güncel haberleri, şarkıları ve şovları hakkında düzenli bilgilendirilen ekip geçtiğimiz cumartesi prodüksiyon amirlerinin katılımıyla Atatürk Olimpiyat Stadı’nda genel prova yaptı.

Bono’yla tanışma
Gönüllü Programı, Devlet Bakanları ve İstanbul 2010 AKB Ajansı üst düzey yönetiminin katılımıyla Pazar günü gerçekleşen Boğaz Köprüsü üzerindeki yürüyüşte, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı aracılığıyla, U2'nun vokalisti Paul David Hewson'la (Bono) tanışma fırsatı buldu. Bono bu tarihi konserin organizasyonunda İstanbulluların gönüllü olarak yer almasından çok etkilendiğini belirtti.

İstanbul 2010 gönüllüleri Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaİstanbul 2010 gönüllüleri, konser günü erkenden Olimpiyat stadındaydı. Konserin prodüksiyonundan sorumlu kuruluşun -Pozitif’in- koordinasyonunda yaklaşık 4 saat içerisinde 50.000 kişinin stat içinde sorunsuz şekilde yerleşmesini sağladı. Gönüllüler konser sonrasında İstanbul 2010 etkinlik bültenlerini dağıtarak,U2 seyircilerini İstanbul 2010 eylül ayı etkinlikleri hakkında bilgilendirdi. İstanbul 2010 gönüllüleri, konser süresince sorumlu oldukları bölgelerdeki özverili çalışmalarıyla organizasyon şirketi çalışanları ve U2 izleyicilerinden olumlu tepkiler aldı.

*Gönüllü Programı
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Kent Kültürü Yönetmenliği tarafından yürütülen Gönüllü Programı, İstanbul 2010 AKB sürecinde İstanbulluların daha etkin rol almalarını sağlamak ve Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin ihtiyaç duyduğu gönüllü koordinasyonunu gerçekleştirmek amacıyla 2009 yılının Ağustos ayında çalışmalarına başladı. Gönüllü Programı, Ağustos 2010 tarihine kadar 5780 gönüllüye ulaştı. İstanbul’un en önemli gönüllülük projelerinden biri olan program kapsamında 463 farklı kişi eğitimlerden yararlandı; 586 farklı kişi tarafından 174 farklı etkinlik kapsamında 3697 birim iş gerçekleştirildi. Gönüllüğü toplumsal katılımın bir aracı olarak ele alan Gönüllü Programı 2010 yılı sonuna kadar tüm İstanbulluların katılımına açık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder