28 Haziran 2010 Pazartesi

8. Aktif Gönüllü Eğitimi'nin ardından...

8. Aktif Gönüllü Eğitimi sevdalıları olarak 11-12-13 Haziran'da Okmeydanı Semt Konağı'ndaydık. Bizden sonra eğitime katılacaklara buradan spoiler vermek istemem lakin şunu söyleyebilirim, kesinlikle bu eğitime katılın. Özellikle ilk gün gerçekleştirilen Sokakta 2010 çalışmasıyla çok şeyler yaşayacaksınız.Üstte sorular sorduğumuz Okmeydanı tekstil atölyelerinin birinde çalışan arkadaşla... 
Önce kendisi fotoğraf çektirmek istemedi ama dönüşte pembe gömleğiyle objektiflere poz verdi.

 Solda  yine Merve ve Hakel sokakta kahvehane önünde, Sokakta 2010 için Okmeydanı esnafıyla sohbet ediyor.

Pek tabii sadece sokakta yaptığımız çalışmayla bitmiyor, çok dinamik ve hatta zorlayıcı egzersizler var. Yaşadığımız toplumda, neleri görüyoruz, nelerin farkındayız? Kültür kavramı neleri anımsatır, neleri çağrıştırır? Grup çalışması nasıl bir şeydir? Nereden hangi yollarla İstanbul'a gelindi, nasıl bir göç yoludur bu şehir? gibi bir çok soruyu tartıştık, bu üç gün bunlardan da fazla soruyu kendimizce dillendirdik.
 Finali de pek keyifli dramalarımızla noktaladık; son söz eller havaya, herkes aktif gönüllü eğitimine. :)


26 Haziran 2010 Cumartesi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Gönüllü Programı SOnisphere de:)


Gönüllü Programı Sonisphere tanıtım yapıyor:)

25-26-27 Haziran 2010 Sonisphere Raporu
3 gün boyunca 50 kişilik bir gönüllü ekibiyle İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Ve İstanbul 2010 AKB Ajansı Gönüllü Programı tanıtımları yapıldı.3 gün boyunca;
1500 adet GP* çantası,
300 adet GP t-shirtü,
1000 adet GP tanıtım broşürü,
1500 adet İstanbul 2010 AKB* tanıtım dokümanları,
500 adet Su Üstünde Avrupa Projesi broşürü,
200 adet City Map,
200 Adet Quick City Guide dağıtılarak tanıtım yapılmıştır.
Tanıtım hem standa gelen insanlara bilgilendirme yapılarak hem de alanda dolaşarak yapılmıştır. Sonisphere konseri gönüllüler için güzel bir motivasyon olmuştur.
Sonisphere konserine günlük ortalama 40 bin kişinin geldiği varsayılırsa İstanbul 2010 AKB Ajansı ve İstanbul 2010 AKB Ajansı GP görselliği ve tanıtımı için başarılı bir 3 geçirildi denilebilir.
Gönüllülerin yemeği her 3 günde GP ofisinde buluşarak bir öğünü ofiste yiyerek diğer öğünü de alana söylenen yemekle, su ihtiyaçları ise alanda GP tarafından satın alınarak karşılamıştır.
Konseri düzenleyen organizayon şirketiyle geç görüşüldüğünden İstanbul 2010 AKB standının çadırı yoktu. 2. Gün çok sıcak olduğundan organizayon şirketinden standa bir şemsiye sağlamak için çalışılmış ve başarılı olunmuştur.
İstanbul 2010 AKB ajansı tanıtım stantları için daha kolay taşınabilir 2010 AKB ve 2010 AKB GP görselleri, masa olması gerekmektedir.
İstanbul 2010 AKB ajansı tarafından büyük etkinliklerde yeterli sayıda dağıtılmak için tanıtıcı doküman ve etkinlik bülteni temininde sorunlar yaşandığı için bunun iyi planlanması gerekmektedir.

20 Haziran 2010 Pazar

Gönüllü programı Efes pilsen one love da 2:)


Evet pazar günü one love ekibi bomba gibi tanıtım yapmaya devam ediyor.
Çok sıcak ama efes one love harika.....
Burçenin gözlüklere dikkat:)
yeni aldı one love hatirası...
Şu an kenan Alev Burçe alanda....

19 Haziran 2010 Cumartesi

Gönüllü programı Efes pilsen one love da


Efes pilsen one love dan canlı yayındayız.
Mertcan Yunus emre ve ben kenan su an bilgi universitesi santral istanbul kampüsündeyiz.Burda istanbul 2010 avrupa kultur baskenti standı açtık.
Gelen insanlara kultur baskenti ve gonullu programı hakkında bilgiler vermeye basladık bıle:)

17 Haziran 2010 Perşembe

"Su Üstünde Avrupa"İstanbul, 25 Haziran - 9 Temmuz arası Taksim Gezi Parkı ve Caddebostan Sahili'nde kurulacak iki büyük sahne ile Avrupa'nın farklı ülkelerine ve farklı kültürlerine ev sahipliği yapacak.

Türkiye'nin ve Türk kültürünün daha yakından tanıtılmasını sağlayacak bu etkinlikte Almanya, Avusturya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İtalya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya ve Sırbistan da katılımcı olarak yer alacak.

2 hafta boyunca her gün poptan caza, tiyatrodan modern dansa ve akrobasiye kadar bir çok ülkeden sanatçıların şovlarıyla renklenecek proje sayesinde bizler de İstanbullular olarak Avrupa'nın birbirinden farklı kültürlerini yakından tanıma fırsatı bulacağız.

Gönüllü Programı'nın da yer alacağı "Su Üstünde Avrupa" projesinde yer alacak etkinliklerden İtalya'dan Simonetta Gorreri'nin Yerebatan Sarnıcı'nda su ve ışığı buluşturacağı Murano Camı yerleştirmesi ile Avusturya'nın tanınmış ışık sanatçısı Waltraut Cooper'ın Haliç sularında gerçekleştireceği yüzen ışık enstalasyonu da mutlaka görülmesi gereken gösterilerden sadece ikisi...

Gotan Project İstanbul'da...


BBC Awards For Music 2003'te en iyi çıkış yapan topluluk ödülünü alan grup Tokyo'dan Arjantin'e yılda 200'den fazla konser vererek dünyayı dolaştı. Aynı zamanda sahneye son derece hakim olmalarıyla da tanınan Gotan Project, tangonun dans etmeyenler için bile güzel olabileceğini, gerek albümleri gerekse canlı performanslarıyla tüm dünyaya kanıtladı.

Tango ve elektronik müziği birleştirerek oluştrdukları kendine has tarzlarıyla tüm dünyada milyonlarca hayranı olan grup, son albümü "Tango 3.0" ün tanıtım turnesi dahilinde, 23 Haziran Çarşamba günü Maçka Küçükçiftlik Park'ta İstanbul'daki hayranlarıyla buluşacak. Saat 21:30'da başlayacak konserde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti gönüllüleri de yerini alacak.

İstanbul Müzik Severlerle Buluşuyor...

21 Haziran Dünya Müzik Günü'nde gerçekleşecek olan ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından düzenlenen Müzik Durakları Etkinliği ile İstanbul'un dört bir yanı müzikle şenlenecek. Toplam 39 ilçesinde kurulacak müzik durakları ve bu durakları gezecek otobüslerde, şehir hatları vapurlarında, iskele ve garlarda, metro vagonlarında hatta tersanelerde ve sosyal hizmet merkezlerinde İstanbullular olarak müziğe doyacağız.

Yılın en uzun günü olan 21 Haziran'da, gün boyu sürecek etkinlikler ile cazdan Türk Halk Müziği'ne, Klasik Batı Müziği'nden Türk Sanat Müziği'ne, Balkan Ezgilerinden Laterna'ya müziğin her rengi tüm İstanbul'da doyasıya yaşanacak.

1982'de Fransa'nın öncülüğünde başlatılan ve her yıl yaklaşık 350 şehirde kutlanan bu keyifli etkinliğin en renkli duraklarından biri de kuşkusuz İstanbul olacak.

Gönüllü Programı Ekibi'nin de yerini alacağı şenlik, sabah 10:00'da Kabataş iskelesinde Laterna dinletisiyle başlayıp, saat 21:00'de Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleşecek olan "Karawane Orkestrası" konseriyle sonlanacak. Gün boyu ise, Kabataş, Karaköy, Kadıköy, Beşiktaş, Bostancı ve Büyükada iskeleleri, Kadıköy-Karaköy, Kadıköy-Beşiktaş, Kabataş-Adalar, Eminönü-Üsküdar, Eminönü-Anadolu Kavağı seferleri ile Eminönü ve Sultanahmet Meydanı'nda her an kendinizi müzik içerisinde bulmanız mümkün...

Pina Bausch'un İstanbul'u ''Nefes''


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği ve Tanztheater Wuppertal, geçtiğimiz yılın Haziran ayında kaybettiğimiz modern dansın dünyaca ünlü ismi Pina Bausch’u İstanbul’da anıyor.

Nefes, Bausch’un İstanbul’a sevdasını dile getirdiği bir dans gösterisi...

Tanztheater Wuppertal, Mercan Dede’den Burhan Öçal’a, Suren Asaduryan’dan Tom Waits’e ünlü müzisyenlerin imzasını taşıyan müzikleriyle daha da zenginleşen bu zarif gösteri İstanbul seyircisiyle bir kez daha buluşturmak ve ölümünün birinci yılında Bausch’u ‘yakalayan ve içine çeken kentte’, İstanbul’da anmaya geliyor.

22 -23-24 Haziran'da Muhsin Ertuğrul Sahnesinde etkinliği izleyebilirsiniz.Biletix üzerinden satışa sunulan biletler tükenmek üzere.

1.Kategori: 23,00 TL

2.Kategori: 12,50 TL

Yasemin Sannino-İtalyan müziği

İtalyan kökenli sanatçı Yasemin Sannino ve piyanist,besteci Luca Ruggero Jacovella'nın önderliğinde müzik yapan bir grup olan Yasa Project,Galata Kulesi meydanında müzikseverlerle bir araya geliyor. Etkinlik 18 Haziran Cuma akşamı saat 20.00'de başlayacaktır.

Etkinlik ücretsizdir.Herkesi bekleriz...

''Bir Şehir Hikayesi'' dinleyelim...

“Bir Şehir Hikayesi, Konstantiniyye–İstanbul” İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından öngörülen temel kriterler nazara alınarak hazırlanan özgün bir müzik projesidir. “Tarihin tanığı müzik” konsepti bağlamında İstanbul’un Avrupa uygarlıklarıyla karşılaştığı kırılma noktalarıyla kültürlerarası ve medeniyetlerarası etkileşimleri ve bugünün İstanbul’u ile paralellikleri konu edinmektedir.Dünyaca tanınmış ve Amerika’nın ilk konservatuarı olan New England Konservatuarı’nda Müzikoloji-Müzik Tarihi Bölüm Başkanı ve “Interculturel Institute”ün kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Robert Labaree Osmanlı-Türk Müziği geleneğinin yaklaşık 350 yıl önce kaybettiği “Çeng” isimli Ortadoğu arpını “Kanun” mandallarını kullanmak suretiyle modifiye edip geliştirerek Türk Müziği’nin günümüzdeki icra standartlarına kazandırmıştır. İzleyiciler etkinlikte Labaree’den “Çeng” çalgısını görmek ve dinlemek imkanını da bulacaklardır.

18 Haziran akşamı saat 21.00'de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesinde .

2010 gönüllüleri de bu akşam tanıtım ve bilgi vermek için Açıkhava alanında olacaklar.

16 Haziran 2010 Çarşamba

Elektronik müzik dehası, dünyaca ünlü müzisyen Jean Michel Jarre, 15 Haziran’da Boğaz’ı gökkuşağına çevirdi

Turkcell Kuruçeşme Arena’da yapılan Jean Michel Jarre konseri öncesi 18:00 – 21:30 saatleri arasında konser için gelenlere İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ve Gönüllü Programını anlattık. Bu tanıtımı 15 gönüllü ile bazen standımızda, bazen motordan inen insanların hemen alana girdikleri yerde, bazen de alan içinde yerini almış insanların aralarına karışarak gerçekleştirdik. Tanırım esnasında 300 adet bez gönüllü programı çantası içerisine koyduğumuz 250 adet gözde etkinlikler broşürü, 300 adet eğitim departmanının projeleri arasında yer alan sokağımdan tarih yazıyorum gazetesi, 300 adet gönüllü programını tanıtan A4 ler dağıttık. Standımıza gelen meraklı insanları İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ve Gönüllü Programı bilgiler verdik.

15 Haziran 2010 Salı

EN GÜZEL PAZAR: ERIC CLAPTON ve STEVE WINWOOD'LA GEÇEN PAZAR

Tanıtım ekibi artık konserlerde. İlk büyük masamızı da Kuruçeme Arena'da geçtiğimiz pazar 13 Haziran 2010'da Eric Clapton ve SteveWinwood'da açtık. 10 kişilk bir ekip önce İstanbul 2010 ve Gönüllü Programı bilgilendirmesi yaptık. Çanta ve aylık etkinlik takvimlerimizi gelen seyircilere verdik. Soruları yanıtladık. Sonra... Konser o kadar güzeldi ki. Bilemedim ne desem. Diğer konserlerde görüşebilmek ümidiyle sağolsun tanıtım ekibi sorumlusu Kenan!

JEAN MICHEL JARRE İSTANBUL'DA

Elektronik müzik dehası dünyaca ünlü müzisyen Jean Michel Jarre 15 Haziran'da Boğaz'ı gökkuşağına çevirecek.

1977 yılında çıkardığı OXYGENE adlı albümü 18 milyon kopya satıp uluslararası bir rekor elde etmişti. Konserlerindeki görsel şov (ses, ışık ve görsel efektler) ile çokça konuşulan Jarre izleyici sayısı ile Guiness rekorlar kitabında.

Bu akşam İstanbul 2010 gönüllülerinden tanıtım ekibi hem bu benzersiz konseri izleyecek hem de gelenleri İstanbul 2010 AKB ve Gönüllü Programı hakkında bilgilendirecek.

Kolay gelsin ekip!

TOKYO BALE TOPLULUĞU İLK KEZ İSTANBUL'DA


Tokyo Bale Topluluğu, Karma Bejart Programı ile 19 haziran cumartesi 20.00'de Cemal Reşit Rey Koser Salonunda. Gönüllü Programı bu benzersiz gösteride yine ekip olarak cumartesi Cemal Reşit Rey'de olacak. Ayrıntılı bilgi için www.istanbul2010.org/gonullu

LEYLA ERBİL'İN KATILIMIYLA VAPUR'DA VAPUR


14 Haziran 2010 Pazartesi

8.Aktif Gönülü Eğitimi


Merhaba:) 11-12-13 haziran OKMEYDANI SEMT KONAĞI 'nda yaptığımız eğitimimizn her günü bir birinden güzel geçti. Hepimiz doyasıya eğlendik. Yeni insanlarla tanıştık.Kaynaştık.Ortaya konan fikirler yakında düşündük , tartıştık...Eğitmenlerimiz Ece ve Volkan birbirinden sıcak samimi insanlardı.. Ayşegül ve Erhan da bizimleydi... Yedik iştik, farklı farklı oturumlarla istanbul'u, gönüllülüğü, istanbul 2010 AKB yi yakından tanıdık konuştuk.. Herkese teşekkürler
(küçük bi not: eğer vaktiniz varsa kesinlike bu eğitime katılmanızı tavsiye ederim:)