28 Ocak 2010 Perşembe

Ali Ufki Yılı İlk KonseriGönüllü Program Ali Ufki Yılı Konserindeydi

Cumartesi günü 2010 Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmenliğinin önemli projelerinden biri olan Ali Ufki Yılı Konserleri için destek olmak isteyen 8 Gönüllü AKB Binası’nın üçüncü katındaki toplantı salonunda bir araya gelerek birbirleriyle tanıştı. Konserden beklentiler, sürece olası katkılarımız ve iş bölümünün sağlandığı bir toplantı yaptık.Gönüllüler olarak etkinlik günü Beşiktaş’ta buluşarak etkinliğin gerçekleşeceği Yıldız Şale Köşkü Manej Salonu’na geçtik.Klasik Türk Müziği Yönetmeni Mehmet Güntekin ile kısa bir toplantı yaptıktan sonra nacizane benim koordine ettiğim ekip arkadaşlarım konukları karşıladık, konser programını dağıttık ve gönüllü arkadaşlarımız aracılığı ile Gönüllü Program hakkında bilgi verdik.

Bazılarının yeryüzünde ikinci bir örneği olmayan çalgılarla, erken Osmanlı musikisine ait örnekler icra eden Bezmara topluluğu, "günümüz müzisyenlerinin el atmadığı eski nota albümlerindeki eserleri, bestelendikleri dönemlerin çalgılarıyla seslendirme" projesinden doğdu. Fikret Karakaya'nın bu projesi, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nün desteğiyle ve Amerikalı müzikolog Walter Feldman'ın değerli katkılarıyla hayata geçme imkanı buldu. Bugün hiçbir çalgı müzesinde veya koleksiyonunda bir örneği bulunmayan çeng, şehrud, Osmanlı saray kopuzu, metal telli kanun, armudi tanbur, yanaklı ud gibi sazlar minyatürlerin ve yazılı kaynakların ışığında tek tek yeniden yapıldı. Bu sazların bir kısmı 300, bir kısmı 400 yıldır kullanılmıyordu. Nasıl çalındıkları konusunda da fazla ipucu yoktu.

Gönüllülere güvenip en başından beri Gönüllü Programı destekleyen ve bu konserde gönüllülere de görev veren başta Mehmet Güntekin Bey olmak üzere Klasik Türk Müziği Yönetmenliği çalışanlarına ve Bezmârâ grubu ve dönem müziği hakkında bizi bilgilendiren Fikret Kızılkaya’ya çok teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder