4 Ocak 2010 Pazartesi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Gönüllüleri İtalyadaydı


12.12.2009

Çöpten çalgılarla bestelenen İtalya’ hatıraları

Tamı tamına beş farklı ülkenin kültürüyle beraber döndük Türkiye’ye. Biz İtalya’ya çöplerden enstrüman yapıp, şehir meydanında gösteri yapmaya giden grubuz. Geceleri Romanya, Sırbistan, Makedonya, İtalya ve Kosova’nın geleneksel danslarını, enstrümanlarını, yiyeceklerini öğrenerek; gündüzleri de çevreyi gezip yaratacağımız enstrümanlar için çöp toplayarak, birbirinden güzel 10 gün geçirdik.

Bu şansı bize sunan ve bii hiç yalnız bırakmayan AKB 2010 Ajansına teşekkür ediyoruz.

Geçirdiğimiz güzel günleri anlatmak gerekirse ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: İtalya’nın Campania bölgesinin, Benevento ilinin Sant Angelo A Couplo ilçesinin Centro La Pace manastırında ağırladılar bizi. Çevreyi tanımak için yakın kasabalara yürüyüşler yaptık ve kasabaların meydanlarında bizim için özel olarak hazırlanan İtalyanların geleneksel yemeklerini o bölgenin halkıyla beraber yedik. Misafirperverlikleri için Beneventolulara çok teşekkür ediyoruz.

Bizim kültürel gecemiz ise bambaşka idi. Tabii ki de kınamızı yaktık, damat alayımızı oynadık ve oynattık; küçük bir kına gecesi havası yarattık. Rakımızı ikram ettik herkese göbek attırdık.

İstanbul kültür başkenti tanıtımımızla 36 kişinin 30’unun bu yılki gezi planlarına İstanbul’u ekletmiş olduğu söylesek abartmış olmayız sanırım. Diğer 6’sı zaten burada yaşıyor. Peki biz şimdi ne yapacağız? Şimdi ağırlama sırası bizde. En içten misafirperverliğimizi göstermek için gelecek olan konuklarımızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Melike ESEN – AKB 2010 GönüllüsüHiç yorum yok:

Yorum Gönder