8 Temmuz 2010 Perşembe

Prometheus İstanbul’da


Avrupa kültürünün temellerini oluşturmuş olan efsanevi figür Prometheus'a, üç farklı tiyatro topluluğunun işbirliği sonucunda ortaya çıkan “Promethiade” projesiyle yeni bir bakış açısı getiriliyor. Bu yeni bakış açısıyla kurgulanan performanslar, Atina ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyan İstanbul ile Essen'de sahnelenecek.


Yetkin Dikinciler “Prometheus” Rolünde…


“Promethiade” kapsamında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini ünlü Yunan yönetmen Theodoros Terzopoulos ve sahne tasarımını dünyaca ünlü sanatçı Yannis Kounellis’in yaptığı “Zincire Vurulmuş Prometheus” gösterisinde, “Prometheus” rolünü Yetkin Dikinciler’in oynadığı performansın korosunda Devrim Nas ve Kerem Karaboğa gibi deneyimli oyuncuların yanı sıra Alman ve Yunan oyuncular da sahne alıyor.


18 - 19 Temmuz tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Şahika Tekand’ın yönettiği “On Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)”, 26 – 27 - 28 Temmuz tarihlerinde ise Rumeli Hisarı’nda Theodoros Terzopoulos’un “Zincire Vurulmuş Prometheus” adlı oyunu sahnelenecek.


1 yorum: