16 Kasım 2009 Pazartesi

3. Aktif Gönüllü Eğitimi Zor Başladı İyi Bitti


Perşembe günü acaba yapsak mı yapmasak mı diye çok düşündük. Bir gün öncesine kadar 20 olarak bildiğimiz katılımcıların 10 tanesi gelemiyordu. İçlerinden bazılarının sınavları vardı, birilerinin daha önemli işleri vardı ve çoğunluğu aniden istanbul dışına çıkmıştı. İnanılır gibi değildi. Begüm, Murat ve Neco o kadar destek oldular ki akşam 6.30 ilk kez güldüm sayelerinde. Ama gülüşümün önemli bir gerekçesi vardı. Murat o kadar işin arasında nasıl yaptı etti bilemedim ama Açık Radyodaki (94.9) İstanbul 2010 programlarindan birine katıldı Gönüllü Programını ve İstanbul 2010 gönüllülerini anlatmak için. Murat anlattıkça hepimiz mest olduk. Hangi kurum olsa bu samimi ses için peşinden gidilir diye düşünüp birara necoyla vay be murat vay be dedik. Sonra muratın gelen bir soruya verdiği yanıtla önce neco işgal ettiği odadan bir kahkaha attı ben de diğer odadan bilgisayarin üstüne kapandım. Bu ilk gülüşüm oldu. Sonra da durmadı zaten. Sonra ne mi oldu. Neco birtakım çıktılar aldı. Ve biz arkamıza o çıktıları iğneleyip oturduk. Ofiste gelip geçen "bunlar ne kadar eğleniyor böyle" diye birbirlerine gösterdi. Latife dayanamadı o da iğneletti: Murat Bizi Sinemaya Götür!
Yattık kalktık 13 kasım oldu. Eğitim başladı. Tüm ekip önceki günün gerginliği ile diğer eğitimlerden daha meraklıydı. Çok az kişiyiz. Gelenler de sürekli başka işlerinden feragat edip geldiklerini söylüyor. Akılları başka yerde mi olacak yoksa. Ne olacak bu üç günün akibeti. Ama kolay geçti. Su gibi akıp gitti. Hepimizin yaptığı iş içine sindi. Daha çok sohbet edebildik. Birbirimizi daha çok duyabildik. İlk gün İstanbu 2010u bizlere kazandıran Sivil Girişim Grubundan Gürhan Ertür ve Kent Kültürü Yönetmenimiz Yeşim Yalman ile birlikte olduk. Bir çemberin içinde aklımıza gelen ilk şeyleri söyledik. Bu sefer daha fazla canlandırıcı yaptı Halil bize. İkinci günün ağırlığının altından Halilin evrim teorisiye çıkabildik. Halilin önümüzdeki beş ay yanımızda olamayacağını bilmek her canlandırıcıda ya peki şimdi at yarışı peki şimdi Halilin evrim teorisi peki şimdi Ankaralı minibüs şoförü.. Ama mayıstakine yetişebilecek:)
Bu defa eğitimin sonundaki değerlendirmede gönüllülerimiz birer performans yaptılar. 3 gün boyunca olan biten ne varsa döktüler ortaya. O kadar netti ki gözlemleri hayır canım ne alakası var şimdi diyemedik. Hepsine güldük. Bizi canlandırdıklarında çok utandık. Hahaha bak halili yapıyor hahahah bak gülesin işte bu işte, aman tanrım ece gerçekten böyle biri mi:))
Son gün hadi kapatıyoruz dedikçe çıkmadılar. Cuma zor soktuk pazar zor çıkardık. Ama eğitim yine çok iyiydi. Yine aynı soru: bu eğitim olmasa nasıl olur ki zaten? Olmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder