17 Eylül 2010 Cuma

Hulda Festivali Sanat ve Bilim Yolculuğu


Proje, ünlü heykeltıraş merhum İlhan KOMAN’ın 1965 yılında restore ederek içinde yaşadığı ve atölye olarak kullandığı, 1905 İsveç yapımı 2 direkli Baltık ticaret ve yük teknesi M/S Hulda’nın, İspanya’nın Barselona kentinden İstanbul’a doğru gerçekleştireceği kültür sanat ve bilim yolculuğunu anlatmaktadır. Ziyaret ettiği ülkelerde festival havası estirecek olan proje, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının destekleriyle, İlhan Koman Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilecektir.

Eylül 2010’da İstanbul’a ulaşması düşünülen gemi, Mart 2010 tarihinde Barselona’dan demir aldıktan sonra sırasıyla Napoli (İtalya), Valletta (Malta), Selanik’e (Yunanistan) uğrayarak nihai durağı olan İstanbul’a gelecektir. İlhan KOMAN’ın eserlerinin sergileneceği gemide ayrıca çocuklar ve gençlere yönelik tematik atölye çalışmaları düzenlenecektir. M/S Hulda, İstanbul’a varışından sonra İstanbul merkezli bir gezici eğitim, kültür, bilim merkezi olarak kullanımı düşünülmekte olup, bu durum projenin devamlılığı açısından ayrıca önem arz etmektedir.

İstanbul’da Özel Etkinlikler

Hulda gemisinin Eylül ayında İstanbul’a gelmesiyle birlikte ücretsiz Boğaziçi Konseri, Hulda gemisinin Avrupa kıyılarından geçerek yaptığı yolculuğun serüvenini anlatan fotoğraf ve videolardan oluşan bir sergi yapılacaktır. Ayrıca Hulda Festivali’nin düzenleyicileriyle Türk Halkını, basın mensuplarını ve sanat-bilim dünyalarının profesyonellerini buluşturarak Hulda Festivali’nden elde edilen sonuçları tartışabilecekleri bir konferans da yer alacaktır. Rahmi Koç Müzesi’nde demirleyecek olan Hulda’yı ilgilileri 21 Eylül – 21 Kasım arasında ziyaret edebilirler.

1 yorum: